Littelfuse 30KPA170A
30KPA170A picture photo
Mfg. Part Number
30KPA170A
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 275VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA170A.pdf
Availability of 30KPA170A
QUANTITY
30KPA170A Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA170A
Internal Part NumberEIS-30KPA170A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)110.2A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA170A
Related Links30KP, 30KPA170A Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA170A Details Description
Related parts for 30KPA170A
RES 220 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIT SET PHIL/SLOT W/CASE 7PC datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.23 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf