Nichicon LKX2D561MESZ40
LKX2D561MESZ40 picture photo
Mfg. Part Number
LKX2D561MESZ40
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LKX2D561MESZ40.pdf
Availability of LKX2D561MESZ40
QUANTITY
LKX2D561MESZ40 Order Process
Ship out your order
Specifications of LKX2D561MESZ40
Internal Part NumberEIS-LKX2D561MESZ40
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current1.6A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKX2D561MESZ40
Related LinksLKX2D56, LKX2D561MESZ40 Datasheet, Nichicon Distributor
LKX2D561MESZ40 Details Description
Related parts for LKX2D561MESZ40
SENSOR TILT 25-60DEG TH datasheet.pdf
IC ETHERNET SWITCH OCTAL 56TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS 3A 300V STRT DIP datasheet.pdf
OSC XO 44.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 170A 200V TO-200AB datasheet.pdf
IC TXRX 1BIT DUAL 3ST 6TSSOP datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 44POS THRUHL datasheet.pdf