Nichicon LKX2E471MESZ45
LKX2E471MESZ45 picture photo
Mfg. Part Number
LKX2E471MESZ45
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LKX2E471MESZ45.pdf
Availability of LKX2E471MESZ45
QUANTITY
LKX2E471MESZ45 Order Process
Ship out your order
Specifications of LKX2E471MESZ45
Internal Part NumberEIS-LKX2E471MESZ45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)