Nichicon LLG2D102MELA35
LLG2D102MELA35 picture photo
Mfg. Part Number
LLG2D102MELA35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LLG2D102MELA35.pdf
Availability of LLG2D102MELA35
QUANTITY
LLG2D102MELA35 Order Process
Ship out your order
Specifications of LLG2D102MELA35
Internal Part NumberEIS-LLG2D102MELA35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLG
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.55A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLG2D102MELA35
Related LinksLLG2D10, LLG2D102MELA35 Datasheet, Nichicon Distributor
LLG2D102MELA35 Details Description
Related parts for LLG2D102MELA35
RES SMD 1.78KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 3.072MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 150KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
OSC VCXO 162.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf