Nichicon LLG2D222MELC40
LLG2D222MELC40 picture photo
Mfg. Part Number
LLG2D222MELC40
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LLG2D222MELC40.pdf
Availability of LLG2D222MELC40
QUANTITY
LLG2D222MELC40 Order Process
Ship out your order
Specifications of LLG2D222MELC40
Internal Part NumberEIS-LLG2D222MELC40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.18A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLG2D222MELC40
Related LinksLLG2D22, LLG2D222MELC40 Datasheet, Nichicon Distributor
LLG2D222MELC40 Details Description
Related parts for LLG2D222MELC40
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 80MA SC70 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
HEATSINK STAMP 25.4X12.7X30MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
BASE ELEMENT W/INDUCTER datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 30POS datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SGE-225-2-0550 10000C SFTY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 41MA 29 OHM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf