Nichicon LLG2D332MELC50
LLG2D332MELC50 picture photo
Mfg. Part Number
LLG2D332MELC50
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LLG2D332MELC50.pdf
Availability of LLG2D332MELC50
QUANTITY
LLG2D332MELC50 Order Process
Ship out your order
Specifications of LLG2D332MELC50
Internal Part NumberEIS-LLG2D332MELC50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.42A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLG2D332MELC50
Related LinksLLG2D33, LLG2D332MELC50 Datasheet, Nichicon Distributor
LLG2D332MELC50 Details Description
Related parts for LLG2D332MELC50
CONN SOCKET IDC 26POS W/KEY TIN datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
POLARIZING KEY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.3MHZ SC70-5 datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS WALL MNT PIN datasheet.pdf