Nichicon LLG2G471MELA50
LLG2G471MELA50 picture photo
Mfg. Part Number
LLG2G471MELA50
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LLG2G471MELA50.pdf
Availability of LLG2G471MELA50
QUANTITY
LLG2G471MELA50 Order Process
Ship out your order
Specifications of LLG2G471MELA50
Internal Part NumberEIS-LLG2G471MELA50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLG
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.13A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLG2G471MELA50
Related LinksLLG2G47, LLG2G471MELA50 Datasheet, Nichicon Distributor
LLG2G471MELA50 Details Description
Related parts for LLG2G471MELA50
ADAPTER PROGRAMMER 32-TQFP datasheet.pdf
TERM FORK SH LK VYL 12-10AWG 1/4 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
FERRITE CHIP 100 OHM 2A 0603 datasheet.pdf
LED GREEN/YLW CLEAR 3SMD R/A datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPEA 47POS datasheet.pdf
SHEET PLYMR RES 19.1X50.8MM 5/PK datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.4A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 1% BEAD datasheet.pdf
MICRO 9C P 36" WHT JACKS NI datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf