Nichicon LLG2W561MELB50
LLG2W561MELB50 picture photo
Mfg. Part Number
LLG2W561MELB50
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LLG2W561MELB50.pdf
Availability of LLG2W561MELB50
QUANTITY
LLG2W561MELB50 Order Process
Ship out your order
Specifications of LLG2W561MELB50
Internal Part NumberEIS-LLG2W561MELB50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.66A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLG2W561MELB50
Related LinksLLG2W56, LLG2W561MELB50 Datasheet, Nichicon Distributor
LLG2W561MELB50 Details Description
Related parts for LLG2W561MELB50
CONN FFC VERT 17POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 6A 19.5 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 12.5A 7.7 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 200MA 1.61 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 40POS R/A TIN datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 DUAL WALL SN/PB datasheet.pdf
FILTER DC PV INVERT 100A datasheet.pdf
17W2 MALE IP 67 WITH 40 A S4 CON datasheet.pdf
18AWG 16/30 3C FOILBRAID 100' datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf