Nichicon LLG2Z122MELA40
LLG2Z122MELA40 picture photo
Mfg. Part Number
LLG2Z122MELA40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
LLG2Z122MELA40.pdf
Availability of LLG2Z122MELA40
QUANTITY
LLG2Z122MELA40 Order Process
Ship out your order
Specifications of LLG2Z122MELA40
Internal Part NumberEIS-LLG2Z122MELA40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLG
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLG2Z122MELA40
Related LinksLLG2Z12, LLG2Z122MELA40 Datasheet, Nichicon Distributor
LLG2Z122MELA40 Details Description
Related parts for LLG2Z122MELA40
CAP CER 10PF 25V C0H 0201 datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 24POS .127M datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf