Nichicon LLG2Z152MELA45
LLG2Z152MELA45 picture photo
Mfg. Part Number
LLG2Z152MELA45
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
LLG2Z152MELA45.pdf
Availability of LLG2Z152MELA45
QUANTITY
LLG2Z152MELA45 Order Process
Ship out your order
Specifications of LLG2Z152MELA45
Internal Part NumberEIS-LLG2Z152MELA45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLG2Z152MELA45
Related LinksLLG2Z15, LLG2Z152MELA45 Datasheet, Nichicon Distributor
LLG2Z152MELA45 Details Description
Related parts for LLG2Z152MELA45
IC MCU 8BIT 62KB FLASH 52MQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.62KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.33M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
IC FPGA 404 I/O 676FBGA datasheet.pdf
LED ACRICH COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 5POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" TEFLEX 12' TNC datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf