Murata Electronics North America LLM315R71C104MA11L
LLM315R71C104MA11L picture photo
Mfg. Part Number
LLM315R71C104MA11L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
LLM315R71C104MA11L.pdf
Availability of LLM315R71C104MA11L
QUANTITY
LLM315R71C104MA11L Order Process
Ship out your order
Specifications of LLM315R71C104MA11L
Internal Part NumberEIS-LLM315R71C104MA11L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow ESL MLCCs
Featured ProductMurata Ultra Small and Low ESL Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLLM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Multi-Terminal)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLM315R71C104MA11L
Related LinksLLM315R71, LLM315R71C104MA11L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LLM315R71C104MA11L Details Description
Related parts for LLM315R71C104MA11L
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 32POS datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC TXRX MCU 8KB 768B RAM 36QFN datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf