Nichicon LLS1E223MELA
LLS1E223MELA picture photo
Mfg. Part Number
LLS1E223MELA
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
LLS1E223MELA.pdf
Availability of LLS1E223MELA
QUANTITY
LLS1E223MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS1E223MELA
Internal Part NumberEIS-LLS1E223MELA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Featured ProductLLS Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.19A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS1E223MELA
Related LinksLLS1E2, LLS1E223MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LLS1E223MELA Details Description
Related parts for LLS1E223MELA
FUSE GLASS 12.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
THYRISTR SIBOD 230V 250A DO201AD datasheet.pdf
IC REG BUCK 3V 0.5A SYNC 6SON datasheet.pdf
20 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
SENSOR PRES 100MBAR GAUG SMT datasheet.pdf
Connector Socket 82 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 10.1 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ROSA CUSTOM FINISAR TO-CAN datasheet.pdf
CONN JACK 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf