Nichicon UPW0J680MDD
UPW0J680MDD picture photo
Mfg. Part Number
UPW0J680MDD
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPW0J680MDD.pdf
Availability of UPW0J680MDD
QUANTITY
UPW0J680MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW0J680MDD
Internal Part NumberEIS-UPW0J680MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current78mA
Impedance1.3 Ohm
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW0J680MDD
Related LinksUPW0J, UPW0J680MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW0J680MDD Details Description
Related parts for UPW0J680MDD
CONN HEADER 44POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ8 PG29 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO MIDSIZE 5' ORN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKT R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40A 120V TO-220AB datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf