Nichicon LLS1J272MELA
LLS1J272MELA picture photo
Mfg. Part Number
LLS1J272MELA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
LLS1J272MELA.pdf
Availability of LLS1J272MELA
QUANTITY
LLS1J272MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS1J272MELA
Internal Part NumberEIS-LLS1J272MELA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLS
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.52A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS1J272MELA
Related LinksLLS1J2, LLS1J272MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LLS1J272MELA Details Description
Related parts for LLS1J272MELA
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ10 PG29 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 602VC 1.5KE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
T25-A420X datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TUBING PVC CLR 50' datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/8-48" WHITE datasheet.pdf
5.00MM EURO PLUG VERT ME FWE BLK datasheet.pdf