Nichicon LLS1J392MELB
LLS1J392MELB picture photo
Mfg. Part Number
LLS1J392MELB
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
LLS1J392MELB.pdf
Availability of LLS1J392MELB
QUANTITY
LLS1J392MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS1J392MELB
Internal Part NumberEIS-LLS1J392MELB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.09A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS1J392MELB
Related LinksLLS1J3, LLS1J392MELB Datasheet, Nichicon Distributor
LLS1J392MELB Details Description
Related parts for LLS1J392MELB
CONN HEADER .100 DUAL STR 10POS datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 44-SOH datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 18.5A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CTRLR TOUCH-SCREEN 12-TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 252 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.96K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
DIODE 1A 150V 15NS DO-204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf