Nichicon LLS1K272MELZ
LLS1K272MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LLS1K272MELZ
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
LLS1K272MELZ.pdf
Availability of LLS1K272MELZ
QUANTITY
LLS1K272MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS1K272MELZ
Internal Part NumberEIS-LLS1K272MELZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLS
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.93A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS1K272MELZ
Related LinksLLS1K2, LLS1K272MELZ Datasheet, Nichicon Distributor
LLS1K272MELZ Details Description
Related parts for LLS1K272MELZ
RES 499K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS R/A TIN 2.2MM datasheet.pdf
IC TRPL SUPPLY MONITOR TSOT-23 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 1.6A 300 MOHM TH datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
RES SMD 2.5K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE PINS datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.0047UF RADIAL datasheet.pdf