Nichicon LLS1V103MELB
LLS1V103MELB picture photo
Mfg. Part Number
LLS1V103MELB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
LLS1V103MELB.pdf
Availability of LLS1V103MELB
QUANTITY
LLS1V103MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS1V103MELB
Internal Part NumberEIS-LLS1V103MELB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Featured ProductLLS Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLS
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.61A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)