CUI Inc. VAT1-S24-D15-SMT-TR
VAT1-S24-D15-SMT-TR picture photo
Mfg. Part Number
VAT1-S24-D15-SMT-TR
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC +/-15V OUT 1W
Datasheet Download
VAT1-S24-D15-SMT-TR.pdf
Availability of VAT1-S24-D15-SMT-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VAT1-S24-D15-SMT-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of VAT1-S24-D15-SMT-TR
Internal Part NumberEIS-VAT1-S24-D15-SMT-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVAT1-SMT Cert of Compliance
Other DrawingsVAT1-SMT Series Side
VAT1-SMT Series Top
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Series 30/Apr/2014
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVAT1-SMT
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33mA, 33mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.30" W x 0.25" H (15.2mm x 7.6mm x 6.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VAT1-S24-D15-SMT-TR
Related LinksVAT1-S24-, VAT1-S24-D15-SMT-TR Datasheet, CUI Inc. Distributor
VAT1-S24-D15-SMT-TR Details Description
Related parts for VAT1-S24-D15-SMT-TR
PHOTOINTERRUPT SLOT 5.0MM W/CONN datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 5.1A 63 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 15A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 103VC P600 datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 2.5MHZ 8DIP datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 16A 690V datasheet.pdf
SAK 2.5 T/32 2 POLE CU/CO datasheet.pdf
CAP MICA 1100PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
10POS STRAIN RELIEF datasheet.pdf