Yageo RT1206CRD07909KL
RT1206CRD07909KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRD07909KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 909K OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRD07909KL.pdf
Availability of RT1206CRD07909KL
QUANTITY
RT1206CRD07909KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRD07909KL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRD07909KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRD07909KL
Related LinksRT1206CR, RT1206CRD07909KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRD07909KL Details Description
Related parts for RT1206CRD07909KL
BARRIER STRIP COVER 7POS PRESS datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TCO 250VAC 0.5A 134C(273F) AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 6A 24.7 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 475K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf