Nichicon LLS2A272MELB
LLS2A272MELB picture photo
Mfg. Part Number
LLS2A272MELB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
LLS2A272MELB.pdf
Availability of LLS2A272MELB
QUANTITY
LLS2A272MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2A272MELB
Internal Part NumberEIS-LLS2A272MELB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLS
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.65A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2A272MELB
Related LinksLLS2A2, LLS2A272MELB Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2A272MELB Details Description
Related parts for LLS2A272MELB
RES ARRAY 8 RES 820K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CCFL DRIVER 16-SOIC datasheet.pdf
SW KEY TUBULAR HIGH SECURITY #03 datasheet.pdf
CONN RING 16-22AWG #1 RED datasheet.pdf
IC LINEAR AMPLIFIER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FEED PAWL datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf