Nichicon LLS2C821MELA
LLS2C821MELA picture photo
Mfg. Part Number
LLS2C821MELA
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
LLS2C821MELA.pdf
Availability of LLS2C821MELA
QUANTITY
LLS2C821MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2C821MELA
Internal Part NumberEIS-LLS2C821MELA
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.65A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2C821MELA
Related LinksLLS2C8, LLS2C821MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2C821MELA Details Description
Related parts for LLS2C821MELA
RES 75 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS VERT SOLDER TIN datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 16V 10% 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 279POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SS TIMR RPT CYCLE, 100S ADJ, 24V datasheet.pdf