Nichicon LLS2D152MELB
LLS2D152MELB picture photo
Mfg. Part Number
LLS2D152MELB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LLS2D152MELB.pdf
Availability of LLS2D152MELB
QUANTITY
LLS2D152MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2D152MELB
Internal Part NumberEIS-LLS2D152MELB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Featured ProductLLS Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLS
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.13A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2D152MELB
Related LinksLLS2D1, LLS2D152MELB Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2D152MELB Details Description
Related parts for LLS2D152MELB
RES SMD 43.2OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC 8 BIT 1/3US DAC S/O 20-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 13POS datasheet.pdf
RES 475 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 62K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 360V RADIAL datasheet.pdf