Nichicon LLS2E331MELA
LLS2E331MELA picture photo
Mfg. Part Number
LLS2E331MELA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LLS2E331MELA.pdf
Availability of LLS2E331MELA
QUANTITY
LLS2E331MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2E331MELA
Internal Part NumberEIS-LLS2E331MELA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Featured ProductLLS Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLS
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.61A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2E331MELA
Related LinksLLS2E3, LLS2E331MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2E331MELA Details Description
Related parts for LLS2E331MELA
WASHER FLAT #10 NYLON datasheet.pdf
CONN SOCKET 22-26AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES MO 2W 20 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC COMPARATOR LP SGL 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 345MA 1.25 OHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf