Nichicon LLS2G221MELA
LLS2G221MELA picture photo
Mfg. Part Number
LLS2G221MELA
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LLS2G221MELA.pdf
Availability of LLS2G221MELA
QUANTITY
LLS2G221MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2G221MELA
Internal Part NumberEIS-LLS2G221MELA
Product Training ModulesSnap-In Cap
Featured ProductLLS Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.64A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2G221MELA
Related LinksLLS2G2, LLS2G221MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2G221MELA Details Description
Related parts for LLS2G221MELA
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 0.9A datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 148POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf