Nichicon LLS2G331MELB
LLS2G331MELB picture photo
Mfg. Part Number
LLS2G331MELB
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LLS2G331MELB.pdf
Availability of LLS2G331MELB
QUANTITY
LLS2G331MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2G331MELB
Internal Part NumberEIS-LLS2G331MELB
Product Training ModulesSnap-In Cap
Featured ProductLLS Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.05A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2G331MELB
Related LinksLLS2G3, LLS2G331MELB Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2G331MELB Details Description
Related parts for LLS2G331MELB
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 500V 1111 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 3.1A 29 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE ASSY SOCKET 30POS 28AWG datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 4A 125V datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf