Murata Electronics North America LQP03TG1N2B02D
LQP03TG1N2B02D picture photo
Mfg. Part Number
LQP03TG1N2B02D
Brief Description
FIXED IND 1.2NH 600MA 150 MOHM
Datasheet Download
LQP03TG1N2B02D.pdf
Availability of LQP03TG1N2B02D
QUANTITY
LQP03TG1N2B02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQP03TG1N2B02D
Internal Part NumberEIS-LQP03TG1N2B02D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip RF Inductors
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQP03TG_02
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - Core-
Inductance1.2nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq13 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQP03TG1N2B02D
Related LinksLQP03TG, LQP03TG1N2B02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQP03TG1N2B02D Details Description
Related parts for LQP03TG1N2B02D
SWITCH DIP PIANO 6POS 24V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 6.2A TO-220AB datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
1 BIT BUS SWITCH ULLGA 6 datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ENCLOSED SWES LSSIDE ROTARY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T PCB NONSHORT datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 670MA 450 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf