Nichicon LLS2V391MELA
LLS2V391MELA picture photo
Mfg. Part Number
LLS2V391MELA
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
LLS2V391MELA.pdf
Availability of LLS2V391MELA
QUANTITY
LLS2V391MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2V391MELA
Internal Part NumberEIS-LLS2V391MELA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Featured ProductLLS Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.14A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2V391MELA
Related LinksLLS2V3, LLS2V391MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2V391MELA Details Description
Related parts for LLS2V391MELA
EMITTER IR 940NM 50MA SMD datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 3PRT CABLE TXRX/ARBIT 80HTQFP datasheet.pdf
KIT REPL PODS CY8C286XXXQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 09VOUT datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 530MA 1.37 OHM datasheet.pdf