Nichicon LLS2W181MELA
LLS2W181MELA picture photo
Mfg. Part Number
LLS2W181MELA
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LLS2W181MELA.pdf
Availability of LLS2W181MELA
QUANTITY
LLS2W181MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2W181MELA
Internal Part NumberEIS-LLS2W181MELA
Product Training ModulesSnap-In Cap
Featured ProductLLS Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2W181MELA
Related LinksLLS2W1, LLS2W181MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2W181MELA Details Description
Related parts for LLS2W181MELA
IC 10BIT 38 KSPS ADC S/O 20-DIP datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP SOT-5 datasheet.pdf
IC RTC PHANTOM PAR 16-DIP datasheet.pdf
IC FLATLINK (TM) RCVR 48-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 26AWG MTA-100 datasheet.pdf
IGBT MOD SGL 1200V 400A NX SER datasheet.pdf
CONN DSUB PLUG 9POS HSG datasheet.pdf
MOD DDR SDRAM 256MB 184UDIMM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
PCB PLUG 90 5.08MM 6 POLE datasheet.pdf