Nichicon LLS2W181MELZ
LLS2W181MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LLS2W181MELZ
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LLS2W181MELZ.pdf
Availability of LLS2W181MELZ
QUANTITY
LLS2W181MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2W181MELZ
Internal Part NumberEIS-LLS2W181MELZ
Product Training ModulesSnap-In Cap
Featured ProductLLS Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.32A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2W181MELZ
Related LinksLLS2W1, LLS2W181MELZ Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2W181MELZ Details Description
Related parts for LLS2W181MELZ
MOSFET P-CH 55V 31A TO-220AB datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V/1.8V 10DFN datasheet.pdf
CONN HOUSING RCPT 5POS SL-156 datasheet.pdf
RESISTOR 75 OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 500MA DO213 datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT PIN datasheet.pdf