Vishay Thin Film PHP00603E1501BST1
PHP00603E1501BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1501BST1
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1501BST1.pdf
Availability of PHP00603E1501BST1
QUANTITY
PHP00603E1501BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1501BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1501BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1501BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1501BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1501BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E1501BST1
RES SMD 649 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.7K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 25POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RV COAXIAL SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
HEAT SHRINK EPS400 .350 BK 48 IN datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf