Hirose Electric Co Ltd FH35C-41S-0.3SHW(50)
FH35C-41S-0.3SHW(50) picture photo
Mfg. Part Number
FH35C-41S-0.3SHW(50)
Brief Description
CONN FPC 41POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH35C-41S-0.3SHW(50).pdf
Availability of FH35C-41S-0.3SHW(50)
QUANTITY
FH35C-41S-0.3SHW(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH35C-41S-0.3SHW(50)
Internal Part NumberEIS-FH35C-41S-0.3SHW(50)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Number of Positions41
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Features-
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH35C-41S-0.3SHW(50)
Related LinksFH35C-41S-, FH35C-41S-0.3SHW(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH35C-41S-0.3SHW(50) Details Description
Related parts for FH35C-41S-0.3SHW(50)
RES SMD 165 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 5V IN 15V OUT SIP datasheet.pdf
IC AMBIENT LIGHT SENSOR 6UTDFN datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf