Nichicon LLS2Z222MELC
LLS2Z222MELC picture photo
Mfg. Part Number
LLS2Z222MELC
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
LLS2Z222MELC.pdf
Availability of LLS2Z222MELC
QUANTITY
LLS2Z222MELC Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2Z222MELC
Internal Part NumberEIS-LLS2Z222MELC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.83A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2Z222MELC
Related LinksLLS2Z2, LLS2Z222MELC Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2Z222MELC Details Description
Related parts for LLS2Z222MELC
RES 47K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 108V 6.5KA DISC 24MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 5.5A 14 MOHM SMD datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A D2PAK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 6V datasheet.pdf
CAP CER 4.4PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A SOT89-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC PLAD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
OSCILLATOR 40.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
1000UF 25V 16X20MM 125C 3000H datasheet.pdf