Nichicon LLS2Z272MELC
LLS2Z272MELC picture photo
Mfg. Part Number
LLS2Z272MELC
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
LLS2Z272MELC.pdf
Availability of LLS2Z272MELC
QUANTITY
LLS2Z272MELC Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2Z272MELC
Internal Part NumberEIS-LLS2Z272MELC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2Z272MELC
Related LinksLLS2Z2, LLS2Z272MELC Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2Z272MELC Details Description
Related parts for LLS2Z272MELC
CONN HEADR 16POS DL R/A 15AU SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 40COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.7A 55 MOHM SMD datasheet.pdf
MICRO 21C P 24" WHT JACKS datasheet.pdf
OSC XO 16.384MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
SCREWLESS W/LEVER 5.08MM, 4 POSN datasheet.pdf
600 VDC 2 POLE CONFIGURATION SPD datasheet.pdf