Texas Instruments LM1085ISX-3.3
LM1085ISX-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LM1085ISX-3.3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 3A DDPAK
Datasheet Download
LM1085ISX-3.3.pdf
Availability of LM1085ISX-3.3
QUANTITY
LM1085ISX-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM1085ISX-3.3
Internal Part NumberEIS-LM1085ISX-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageLM1085ISX-3.3 Specifications
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 27V
Current - Limit (Min)3.2A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM1085ISX-3.3
Related LinksLM1085, LM1085ISX-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM1085ISX-3.3 Details Description
Related parts for LM1085ISX-3.3
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3A 32VDC 0603 datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 3PDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS MINI-U MNL RED datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC SMB datasheet.pdf
Crystal 18.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US 3 Lead datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 186 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf