Texas Instruments LM1086ILD-3.3/NOPB
LM1086ILD-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM1086ILD-3.3/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1.5A 8WSON
Datasheet Download
LM1086ILD-3.3/NOPB.pdf
Availability of LM1086ILD-3.3/NOPB
QUANTITY
LM1086ILD-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM1086ILD-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM1086ILD-3.3/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product PageLM1086ILD-3.3/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 27V
Current - Limit (Min)1.5A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-WSON (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM1086ILD-3.3/NOPB
Related LinksLM1086ILD, LM1086ILD-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM1086ILD-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LM1086ILD-3.3/NOPB
IC I/O PORT 12BIT ANLG 28SOIC datasheet.pdf
HEX KEY T-HANDLE 2MM datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 160MA 5.25 OHM datasheet.pdf
KIT CONNECTOR PNL LQ510X1DG11/16 datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 50K 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
IC USB SWITCH 3:1 AUD/MHL 12UQFN datasheet.pdf
PAC-S400-RV36 CBL ASSY datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 116A SO8FL datasheet.pdf