Texas Instruments LM25007SD
LM25007SD picture photo
Mfg. Part Number
LM25007SD
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 0.5A 8LLP
Datasheet Download
LM25007SD.pdf
Availability of LM25007SD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM25007SD Order Process
Ship out your order
Specifications of LM25007SD
Internal Part NumberEIS-LM25007SD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)42V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)37V
Current - Output500mA
Frequency - SwitchingUp to 800kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-WSON (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM25007SD
Related LinksLM25, LM25007SD Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM25007SD Details Description
Related parts for LM25007SD
HEX STANDOFF 6-32 S STEEL 2" datasheet.pdf
CABLE AMC-MCX BULKHEAD JACK 50MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CHROMALIT XT LIGHT SOURCE RND datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
2+2 DIL SMT PIN HDR datasheet.pdf
SAFETY MAT 750X600MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
BOARD EVAL LTC2249IUH datasheet.pdf
RES SMD 4.12 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf