Texas Instruments LM2574HVN-15/NOPB
LM2574HVN-15/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2574HVN-15/NOPB
Brief Description
IC REG BUCK 15V 0.5A 8-DIP
Datasheet Download
LM2574HVN-15/NOPB.pdf
Availability of LM2574HVN-15/NOPB
QUANTITY
LM2574HVN-15/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2574HVN-15/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2574HVN-15/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSIMPLE SWITCHER® Regulators
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
PCN Design/SpecificationMold Compound Updated 10/Jul/2014
Manufacturer Product PageLM2574HVN-15/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output (Min/Fixed)15V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output500mA
Frequency - Switching52kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2574HVN-15/NOPB
Related LinksLM2574HV, LM2574HVN-15/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2574HVN-15/NOPB Details Description
Related parts for LM2574HVN-15/NOPB
IC VOICE REC/PL 120SEC EX 28TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 60POS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf