Texas Instruments LM2574M-12
LM2574M-12 picture photo
Mfg. Part Number
LM2574M-12
Brief Description
IC REG BUCK 12V 0.5A 14-SOIC
Datasheet Download
LM2574M-12.pdf
Availability of LM2574M-12
QUANTITY
LM2574M-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2574M-12
Internal Part NumberEIS-LM2574M-12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSIMPLE SWITCHER® Regulators
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Standard Package50
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output500mA
Frequency - Switching52kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package14-SOICW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2574M-12
Related LinksLM257, LM2574M-12 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2574M-12 Details Description
Related parts for LM2574M-12
IC OPAMP GP 63MHZ 14DIP datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
XPRESS ETHERNET BRIDGE, SINGLE datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC FPGA 111 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf