Texas Instruments LM2574MX-12/NOPB
LM2574MX-12/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2574MX-12/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 12V 0.5A 14SOIC
Datasheet Download
LM2574MX-12/NOPB.pdf
Availability of LM2574MX-12/NOPB
QUANTITY
LM2574MX-12/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2574MX-12/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2574MX-12/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSIMPLE SWITCHER® Regulators
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product PageLM2574MX-12/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output500mA
Frequency - Switching52kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package14-SOICW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2574MX-12/NOPB
Related LinksLM2574MX, LM2574MX-12/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2574MX-12/NOPB Details Description
Related parts for LM2574MX-12/NOPB
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CABLE USB B-B MALE 2M 2.0 VERS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 104VC 1.5KE datasheet.pdf
GDT 230V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
OPEN COMMUNICATIONS GATEWAY datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.4KV 250A DO205 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 100W datasheet.pdf