Microchip Technology LM2575-3.3BU
LM2575-3.3BU picture photo
Mfg. Part Number
LM2575-3.3BU
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 1A TO263-5
Datasheet Download
LM2575-3.3BU.pdf
Availability of LM2575-3.3BU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM2575-3.3BU Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2575-3.3BU
Internal Part NumberEIS-LM2575-3.3BU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesTroubleshooting Switching Power Supplies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingBulk
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching52kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageTO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2575-3.3BU
Related LinksLM2575, LM2575-3.3BU Datasheet, Microchip Technology Distributor
LM2575-3.3BU Details Description
Related parts for LM2575-3.3BU
RES SMD 1.37K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN CARTRIDGE ASSEMBLY datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 20ppm 18pF 25 Ohm -20°C - 70°C COTS Through Hole HC49/U datasheet.pdf
PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 25.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf