Microchip Technology LM2575-3.3WT
LM2575-3.3WT picture photo
Mfg. Part Number
LM2575-3.3WT
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 1A TO220-5
Datasheet Download
LM2575-3.3WT.pdf
Availability of LM2575-3.3WT
QUANTITY
LM2575-3.3WT Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2575-3.3WT
Internal Part NumberEIS-LM2575-3.3WT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesTroubleshooting Switching Power Supplies
PCN Assembly/OriginQualification Production Site 23/May/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingBulk
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching52kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2575-3.3WT
Related LinksLM2575, LM2575-3.3WT Datasheet, Microchip Technology Distributor
LM2575-3.3WT Details Description
Related parts for LM2575-3.3WT
INSULATOR 1.062" DIA TO-36CASE datasheet.pdf
TERMINAL STRIP STD 4 POS datasheet.pdf
PHONO JACK 1POS R/A BLACK GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 3" 8A MED datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf