Texas Instruments LM2575HVT-12/LB03
LM2575HVT-12/LB03 picture photo
Mfg. Part Number
LM2575HVT-12/LB03
Brief Description
IC REG BUCK 12V 1A TO220-5
Datasheet Download
LM2575HVT-12/LB03.pdf
Availability of LM2575HVT-12/LB03
QUANTITY
LM2575HVT-12/LB03 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2575HVT-12/LB03
Internal Part NumberEIS-LM2575HVT-12/LB03
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product PageLM2575HVT-12/LB03 Specifications
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTube
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching52kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5 Formed Leads
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2575HVT-12/LB03
Related LinksLM2575HV, LM2575HVT-12/LB03 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2575HVT-12/LB03 Details Description
Related parts for LM2575HVT-12/LB03
RES SMD 21K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 8M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf