Texas Instruments LM2575T-15/LF03
LM2575T-15/LF03 picture photo
Mfg. Part Number
LM2575T-15/LF03
Brief Description
IC REG BUCK 15V 1A TO220-5
Datasheet Download
LM2575T-15/LF03.pdf
Availability of LM2575T-15/LF03
QUANTITY
LM2575T-15/LF03 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2575T-15/LF03
Internal Part NumberEIS-LM2575T-15/LF03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)15V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching52kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5 Formed Leads
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2575T-15/LF03
Related LinksLM2575T, LM2575T-15/LF03 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2575T-15/LF03 Details Description
Related parts for LM2575T-15/LF03
RES SMD 0.2 OHM 5% 1W J LEAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V 12/12V OUT datasheet.pdf