ON Semiconductor LM2575TV-015
LM2575TV-015 picture photo
Mfg. Part Number
LM2575TV-015
Brief Description
IC REG MULT CONFIG INV 15V TO220
Datasheet Download
LM2575TV-015.pdf
Availability of LM2575TV-015
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM2575TV-015 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2575TV-015
Internal Part NumberEIS-LM2575TV-015
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Output ConfigurationPositive or Negative
TopologyBuck, Boost, Buck-Boost
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.75V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)15V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching52kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5 Formed Leads
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2575TV-015
Related LinksLM2575, LM2575TV-015 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
LM2575TV-015 Details Description
Related parts for LM2575TV-015
RES SMD 12 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9A SOT96-1 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 96KHZ 10-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 624MA 180 MOHM datasheet.pdf
LED WARM WHITE DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 16MM RND datasheet.pdf