ON Semiconductor LM2576D2T-3.3
LM2576D2T-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LM2576D2T-3.3
Brief Description
IC REG MULT CONFG INV 3.3V D2PAK
Datasheet Download
LM2576D2T-3.3.pdf
Availability of LM2576D2T-3.3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM2576D2T-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2576D2T-3.3
Internal Part NumberEIS-LM2576D2T-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Output ConfigurationPositive or Negative
TopologyBuck, Boost, Buck-Boost
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)7V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output3A
Frequency - Switching52kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageD2PAK-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2576D2T-3.3
Related LinksLM2576, LM2576D2T-3.3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
LM2576D2T-3.3 Details Description
Related parts for LM2576D2T-3.3
JUMPER-H9991TR/1852BR/H9991TR10" datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HOLD DOWN CLIP FOR LY RELAY datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES 642 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 225MA 310 MOHM datasheet.pdf
IC FLASH 256GBIT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 14.5K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf