Vishay/BCcomponents MCS04020D3240BE100
MCS04020D3240BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D3240BE100
Brief Description
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D3240BE100.pdf
Availability of MCS04020D3240BE100
QUANTITY
MCS04020D3240BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D3240BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D3240BE100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)324
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D3240BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D3240BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D3240BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D3240BE100
IDC CABLE - AKR16G/AE16G/AKR16G datasheet.pdf
IDC CABLE - MSD50K/MC50F/MCF50K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO -3V 1.5A 5DDPAK datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 25A BLADE datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf