| Internal Part Number | EIS-V5.5MLA0603H | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free by exemption / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Metal Oxide Varistors | |
| Series | MLA | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 7.1V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 8.2V | |
| Varistor Voltage (Max) | 9.3V | |
| Current - Surge | 30A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 4VAC | |
| Maximum DC Volts | 5.5VDC | |
| Energy | 0.10J | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | V5.5MLA0603H | |
| Related Links | V5.5ML, V5.5MLA0603H Datasheet, Littelfuse Distributor | |
 | FNQ-R-1/2 | FUSE 1/2A 600V T-LAG CC TYPE | datasheet.pdf | |