Sullins Connector Solutions ASC50DRTH
ASC50DRTH picture photo
Mfg. Part Number
ASC50DRTH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS .100 DIP SLD
Datasheet Download
ASC50DRTH.pdf
Availability of ASC50DRTH
QUANTITY
ASC50DRTH Order Process
Ship out your order
Specifications of ASC50DRTH
Internal Part NumberEIS-ASC50DRTH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASC50DRTH
Related LinksASC5, ASC50DRTH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ASC50DRTH Details Description
Related parts for ASC50DRTH
CONN HEADER 20POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
RES 270 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DL MULT 28-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 16BIT N-INV 48SSOP datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 15NS 24SOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
VARISTOR datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf