Texas Instruments LM2594HVMX-3.3/NOPB
LM2594HVMX-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2594HVMX-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 0.5A 8-SOIC
Datasheet Download
LM2594HVMX-3.3/NOPB.pdf
Availability of LM2594HVMX-3.3/NOPB
QUANTITY
LM2594HVMX-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2594HVMX-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2594HVMX-3.3/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSIMPLE SWITCHER® Regulators
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product PageLM2594HVMX-3.3/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output500mA
Frequency - Switching150kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2594HVMX-3.3/NOPB
Related LinksLM2594HVM, LM2594HVMX-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2594HVMX-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LM2594HVMX-3.3/NOPB
DIODE ARRAY GP 1000V 30A TO247 datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 4DSBGA datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 2LVDS 20-TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 120.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 50POS 22AWG datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES NTWRK 18 RES 60 OHM 27LBGA datasheet.pdf