Texas Instruments LM2595SX-3.3
LM2595SX-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LM2595SX-3.3
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 1A TO263-5
Datasheet Download
LM2595SX-3.3.pdf
Availability of LM2595SX-3.3
QUANTITY
LM2595SX-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2595SX-3.3
Internal Part NumberEIS-LM2595SX-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Manufacturer Product PageLM2595SX-3.3 Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching150kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2595SX-3.3
Related LinksLM2595, LM2595SX-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2595SX-3.3 Details Description
Related parts for LM2595SX-3.3
DIODE ZENER 12V 100MW SOD523 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 150MW 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM SMD AU 16POS datasheet.pdf
CONV DC/DC SGL 15V 4A OUT 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 6V datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 50ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.15A 4-X2SON datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf